Nauczyciel fizyki / Physics Teacher

Wroclaw International School

Ogłoszenie numer: 33847, z dnia: 2019-02-11

Opis firmy:

Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu wchodzi w skład najstarszego na Dolnym Śląsku zespołu szkół niepublicznych (1990), prowadzonych przez Fundację Edukacji Międzynarodowej. Liceum posiada międzynarodową akredytację IB World School oraz uprawnienia szkoły publicznej. Patronat naukowy nad liceum sprawuje Uniwersytet Wrocławski. Szkoła oferuje przygotowanie do matury polskiej oraz naukę w Programie Matury Międzynarodowej (IB Diploma Programme).
International High School of Wrocław is a part of the oldest in Lower Silesia complex of non-public schools run by Foundation of International Education. The school is a certified IB World School and has rights of a Polish public school. University of Wroclaw is a scientific patron of the school. The high school offers education in Polish curriculum as well as preparation for IB Diploma.

Miejsce pracy: Polska / Dolnośląskie: Wrocław

Obowiązki

  • > plan, prepare and teach subject-related content in line with the prescribed curriculum, philosophy and expectations of the IB Diploma Programme
  • > carry out formative and summative assessments that give students the opportunity to demonstrate their knowledge
  • > provide timely feedback on completed tasks
  • > meet deadlines related to internal and external assessment
  • > supervise student extended research
  • > collaborate with staff on the development and implementation of the curriculum, policies and philosophy of the school
  • > complete an IB-approved subject-related workshop
  • > assist and organize school activities and trips
  • > communicate regularly and effectively with all members of the school community

Wymagania

  • > fluent communication in English
  • > professional qualifications
  • > valid teaching licence
  • > being a good team player
  • > being a good role model

Oferujemy

  • > become a part of our successful and motivated professional community
  • > professional trainings
  • > great working environment and supplies

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; Tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).

Miejsce pracy:
Polska / Dolnośląskie: Wrocław

panel historii złożonych aplikacji

ZAŁĄCZ CV
regulamin

* - pola wymagane